Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Lamela: Skal have mere spilletid

17.10.2013 Kl. 07:20
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Tottenhams nyindkøb frygter for sig VM, hvis han ikke snart får mere spilletid på White Hart Lane.

Selvom Erik Lamela med sit skifte til London-klubbens slog transferrekorden er han ikke garanteret en startplads. I stedet er det Andros Townsend, der får mest spilletid.

Han arbejder dog hårdt på at tilpasse sig i det engelske og håber på mere spilletid i den nærmeste fremtid.

– Landstræneren brugte mig, da jeg spillede i Roma, men nu spiller jeg i England og skal tilpasse mig hurtigt. For at beholde min plads på landsholdet skal jeg imponere i min nye klub. Det er en drøm for enhver at være med på landsholdet, siger han ifølge Mirror og fortsætter:

– Jeg har spillet på diverse ungdomslandshold for Argentina, men det her er anderledes. Man spiller med de bedste spillere i hele verden, og de kan hjælpe en med at udvikle sig, slutter han.

Annonce