AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
15:09:2020 12:49
Kunne være brugt på Sancho: Så stort et beløb har Glazer-familien taget fra United

Glazer-familien har årligt trukket penge ud fra Manchester United, viser en opgørelse fra Swiss Ramble.


Manchester United signede Paul Pogba for klubbens rekordsum på £89 millioner i 2016, men The Red Devils kunne have lavet endnu en kæmpesigning af samme størrelse, havde det ikke været for klubbens ejere, Glazer-familien.

En opgørelse fra Swiss Ramble viser nemlig, at Manchester United har udbetalt £89 millioner - 718 millioner kroner -  til The Glazers gennem de seneste fem år.

Hvor man ser andre klubejere investere millioner og milliarder på at fremme klubbernes infrastruktur og sportsligt, har Glazer-familien i stedet hævet store summer og proppet i egen lomme.

Det er de selvfølgelig i deres gode ret til, men pengene er taget direkte fra Manchester Uniteds overskud, så man kunne i stedet have brugt dem til at finansiere én eller flere store signings værd de £89 millioner.

Til sammenligning har Roman Abramovich skudt £440 millioner ind i Chelsea, mens Evertons ejerkreds har investeret £299 millioner over en femårig periode.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED