Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Kun ét år i Liverpool - nu vil han allerede væk

07.03.2026 Kl. 15:42

Liverpool råder over flere spillere, der går en usikker fremtid i møde.

I den offensive linje har Federico Chiesa aldrig fået sit gennembrud, hvorfor en retur til støvlelandet er en reel mulighed.

Den samme destination kan Joe Gomez ende med at vælge, da AC Milan gennem længere tid har haft den engelske forsvarsspiller i kikkerten.

Derudover er Wataru Endo, Mohamed Salah og Curtis Jones under overvejelse. Skal de blive i Liverpool – eller søge mod nye klubber til sommer?

PLBOLD’s Michael Kjærbøl har lavet en stor optakt til Danmarks skæbnekamp mod Nordmakedonien. Her tager han temperaturen på landsholdstruppen, mens han peger på et problem for Brian Riemer.

Liverpool skal træffe vigtig beslutning

Ifølge transferjournalisten Graeme Bailey (via Football365) er der én spiller fra Merseyside-klubben, som ikke er helt tilfreds for tiden.

Det drejer sig som georgiske reservekeeper i form af Giorgi Mamardashvili. Den store målmand er på papiret udset til at erstatte Alisson på den lange bane, men tålmodigheden er langsomt ved at slippe op.

Alisson er i mellemtiden kædet sammen med et skifte til Serie A, hvor Juventus skulle være blandt bejlerne til den refleksstærke brasilianer. De seneste meldinger danner dog et billede af, at han har i sinde at fortsætte på Anfield.

Det kan være med til at sætte skub i et Mamardashvili-exit. Enten et lejemål eller en permanent transfer til en anden klub, hvor han kan være det absolutte førstevalg.

Nu er det kommet frem, at Liverpool har truffet en beslutning vedrørende cheftræner Arne Slot. Læs mere.

Mikel Arteta i problemer: To Arsenal-stjerner skadet efter FA Cup-avancement

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce