AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNottingham ForestSouthamptonTottenham HotspurWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
20:09:2022 07:00
Krise i europæisk topklub - lurer Thomas Tuchel i kulissen?

Flere tyske medier sætter Thomas Tuchel i forbindelse med et nyt trænerjob.


Når klubbens navn er FC Bayern München er ingen sejr i de seneste fire Bundesliga-kampe og en aktuel femteplads ikke godt nok.

Derfor spekulerer flere tyske medier også i, om Julian Nagelsmann tid hos den tyske storklub er ved at være ved vejs ende.

Senest blev det til et sensationelt 0-1-nederlag til Augsburg, og Thomas Tuchel, der tidligere på måneden, blev fyret hos Chelsea, puster nu Nagelsmann i nakken, skriver tyske Sky Sport blandt andet.

RTL skriver ligeledes, at Thomas Tuchel er begyndt at spøge i kulissen på Allianz Arena efter den nervøse begyndelse på indeværende sæson.

Den tidligere Augsburg-træner Markus Weinzierl er da også af den overbevisning, at FC Bayern München bliver tyske mestre i denne sæson. For det plejer de jo at gøre.

- Det er normalt for medierne at køre med dette spil. Det lever forretninger på. Julian Nagelsmann er hovedansvarlig for pointene, og han er nu truet. Men han vil mestre denne situation. FC Bayern har muligvis en mindre nedtur nu. Men i sidste ende bliver de tyske mestre, 100 procent, siger Weinzierl til Bild.

Ifølge Bild-journalist Christian Falk diskuteres trænersituationen dog endnu ikke i det sydlige Tyskland, og klubbens administrerende direktør, målmandslegenden Oliver Kahn, var også ude med opbakning til klubbens nuværende manager. 

Men som det oftest er i fodboldverdenen, så er der fuld tiltro til træneren. Lige indtil der ikke længere er det.

Mon ikke Nagelsmann finder det belejligt, at landsholdspausen kommer netop nu, så han kan rette op på holdets problemer, inden holdets hjemmekamp mod Bayer Leverkusen, der spilles den sidste fredag i september.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE