Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Kriminelt: Scholes kritiserer United

Af Morten Jørgensen
16.09.2025 Kl. 08:26

Manchester United-legenden Paul Scholes er ude med en heftig kritik af Manchester United og klubbens ageren på transfermarkedet.

🇨🇲 Bryan Mbeumo
🇧🇷 Matheus Cunha
🇸🇮 Benjamin Sesko
🇵🇾 Diego Leon
🇧🇪 Senne Lammens

Det er de fem spillere, som Manchester United hentede til klubben i løbet af sommerens transfervindue for omtrent to milliarder kroner.

Det er dog slet ikke et transfervindue, der kan få den tidligere midtbanestjerne Paul Scholes til at hoppe og danse i begejstring.

Tværtimod er han meget skeptisk over for klubbens ageren i løbet af sommerens transfervindue.

– Jeg synes ikke, at kvaliteten er der. Uanset hvilke to spillere, der er på den centrale midtbane, ser det ikke ud til, at kombinationen fungerer. 

– Det er et stort problem. Jeg troede hele sommeren, at en central midtbanespiller med ben, der kan spille og kontrollere, ville blive topprioriteten. 

– Målmanden var også et kæmpe problem. Måtte de virkelig nå til Grimsby-kampen for at indse, at Onana ikke var god nok?

– Hvis Manchester United ikke var på markedet efter Gianluigi Donnarumma, da han blev tilgængelig, er det kriminelt. 

– Rekrutteringsmæssigt gik man efter offensivspillere. Det var der brug for, men havde de brug for tre af dem? Det er jeg ikke sikker på, siger Paul Scholes til BBC

Så gik den ikke længere: Træneren er blevet fyret

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce