Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Kovending: FIFA godkender nu PL-transfer

02.02.2024 Kl. 15:01
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Saïd Benrahma blev hovedperson i den store saga på transfervinduets sidste dag.

Det lignede nemlig, at han om aftenen skulle præsenteres som ny spiller i Lyon, som sådan gik det ikke.

I stedet blev det meldt af den franske presse, at West Ham ikke havde indgivet de korrekte informationer til FIFA i tide, og derfor gik handlen i vasken.

Det fik Lyon til at reagere i en pressemeddelelse.

– Lyon beklager dybt denne situation og beslutning, hvilket viser en dyb mangel på respekt fra West Hams side for institutionen og spilleren.

– Klubben forbeholder sig retten til at igangsætte alle nødvendige procedurer for at validere operationen senere, og at holde West Ham ansvarlig, hvis det er nødvendigt, lød det i en pressemeddelelse.

Efterfølgende er FIFA gået ind i sagen, og nu er meldingen, at Saïd Benrahma alligevel får godkendt sit skifte til Ligue 1-klubben.

Klubbens generaldirektør, Laurent Prud’Homme, har i dag bekræftet, at FIFA har godkendt transfercertifikatet fra FA, der betyder, at Saïd Benrahma skifter til klubben.

Den algeriske kantspiller vil dermed skifte til den franske storklub på en lejeaftale.

Lyon betaler angiveligt 37 millioner kroner for at leje ham resten af sæsonen, og den franske klub kan købe ham permanent til sommer for 90 millioner kroner.

Annonce