Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Kort før FA Cup: Markant udmelding om Erling Haaland

14.02.2026 Kl. 13:19

Manchester City lader til at have en smidt markant udmelding om Erling Haaland forud for klubbens kamp mod Salford i FA Cuppen lørdag.

Den erfarne angriber har fundet vej til nettet i Manchester Citys seneste to kampe – på udebane mod Liverpool og hjemme mod Fulham – men fuldførte ikke 90 minutter i den seneste kamp, hvor han blev udskiftet i pausen.

Pep Guardiola kunne efterfølgende bekræfte, at nordmanden havde pådraget sig et slag. Dermed såede han tvivl om angriberens involvering i FA Cup-kampen mod Salford lørdag.

På pressemødet op til kampen fortalte Guardiola videre, at Haalands problem er alvorligt, og han fortalte, at der fredag ville blive truffet en beslutning om Haaland.

– Erling er ikke på 100 procent, men vi må se i dag (fredag, red.) hvordan han har det.

– Det er ikke noget stort problem, har lægen fortalt mig. Men han havde nogle forstyrrelser før og under kampen, og derfor spillede han ikke i anden halvleg.

– Vi må se på hans udvikling, fortalte Guardiola ifølge London Evening Standard.

Manchester City delte fredag billeder af klubbens træningspas, og her var der imidlertid ingen Haaland at spore.

Til gengæld var Marc Guehi, John Stones, Rodri og Antoine Semenyo alle involveret.

Det kan betyde, at Erling Haaland bliver hvilet i lørdagens kamp mod Salford, så han kan holdes frisk til næste weekends Premier League-kamp mod Newcastle.

Hvis Erling Haaland går glip af kampen, ventes det, at Omar Marmoush i stedet fører an i offensiven, sådan som det også var tilfældet i den seneste Carabao Cup-semifinalesejr mod Newcastle.

Andetsteds er det kommet frem, at dommer har erkendt fatal fejl i Liverpools seneste kamp. Læs mere her.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce