Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
20:04:2021 19:34
Kort før kampstart: Chelsea-spillere er i chok over Super League-nyhed

The Athletic skriver, at Chelsea-truppen har modtaget nyheden om klubbens involvering i Super League med mistro.


Chelsea-spillerne har det ikke meget ulig den måde, som Chelsea-fansene, der i skrivende stund protesterer foran Stamford Bridge før tirsdagens kamp mod Brighton, har det.

Ifølge The Athletic er The Blues-truppen slet ikke glade for klubbens planer om at være medstifter til Super League-turneringen, og nyheden skulle have ramt spillerne som et chok mandag.

Hidtil skulle informationen omkring projektet, som Chelsea-ledelsen skulle have indviet spillerne i, også være meget begrænset. Klubbens bestyrelsesformand Bruce Buck mødtes mandag med truppen inden træning, hvor han kort skulle have bekræftet klubbens beslutning om at tage del i den nye turnering.

Buck skulle have holdt det kort og faktuelt, mens Thomas Tuchel ifølge en kilde nær truppen ikke skulle have vendt den nye turnering med spillerne, da han har ønsket at holde fokus rettet imod tirsdagens Premier League-kamp mod The Seagulls.

West Ham tabte lørdag vigtige skridt i top fire-kampen med sit nederlag til Newcastle, og Chelsea kan i dag overtage fjerdepladsen fra Londonrivalerne. Spørgsmålet er så, om det nogen betydning har, nu hvor Chelsea alligevel står til at skulle deltage i Super League frem for Champions League næste sæson.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE