Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Kompany: Jeg føler med Manchester United

01.09.2018 Kl. 09:30
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Manchester United har ikke vundet Premier League-trofæet siden Sir Alex Fergusons sidste sæson i klubben tilbage i 2012/13. 

José Mourinhos mandskab har i starten af denne sæson lidt og står noteret for blot tre point efter tre kampe. 

Den dårlige start kommer efter sidste sæson, hvor De Røde Djævle sluttede hele 19 point bag Pep Guardiolas mesterlige Manchester City-mandskab.

Det får City-kaptajn Vincent Kompany til at føle med naboerne. 

– Jeg har stor medfølelse overfor naboerne, for Sir Alex Ferguson var så stor en personlighed, at man ikke kan tage ham ud af klubben og tro på, at alt kommer til at fortsætte som før, fortæller belgieren ifølge Sky. 

– Man har brug for en overgangsperiode. Maachester United er stadig en stor klub, der kæmper med om alle trofæer, men klubben kæmper stadigvæk i post-Ferguson æraen, så simpelt er det. 

– Men enhver tid det tager for dem at rejse sig igen, den skal vi udnytte. 

Kompany og City skal i aktion lørdag hjemme mod Newcastle. Den kamp spilles 18.30.

Annonce