Klar til megahandel: Liverpool vil erstatte Salah
Der er spekulationer om, at Mohamed Salah synger på sidste vers i Liverpool.
På trods af, at egypteren scorede i weekendens 3-2 nederlag mod Brentford, har der længe verseret rygter om et potentielt skifte – særligt til Saudi-Arabien.
Den seneste uro omkring holdets fire Premier League-nederlag i træk har forstærket disse rygter.
Salahs nuværende kontrakt udløber i 2027, men den nuværende formkrise og den interne utilfredshed under Arne Slot kan fremskynde et salg af offensivspilleren til januar eller sommer.
Skulle den 33-årige angriber ønske at prøve noget nyt, vil Liverpool sandsynligvis forlange en astronomisk transfersum for at lade deres ikon forlade Anfield.
Midt i usikkerheden omkring Salah er Liverpool allerede i gang med at planlægge fremtiden uden deres superstjerne.
Han kan afløse Salah
Ifølge Football Insider har The Reds udpeget to potentielle afløsere til højrekanten.
Klubben fra Merseyside følger nøje udviklingen hos Bournemouth-stjernen Antoine Semenyo samt Anthony Gordon fra Newcastle, som begge er i spil til at overtage rollen, hvis Salah forlader den røde del af Liverpool.
Næste modstander for den formsvage storklub er et møde med Crystal Palace i ligacup-regi, som de også har haft det notorisk svært imod på det seneste.
Arne Slot i Liverpool-exit: Nu siger trænerlegende ‘ja’ til cheftrænerposten. Læs mere.
Thomas Frank og Tottenham fører nu kapløbet om en dansk landsholdsstjerne.
Liverpool-krise: Arne Slot med tynd undskyldning
Arne Slot og Liverpool har nu tabt lige så mange kampe i denne sæson, som hollænderen gjorde i mesterskabssæsonen sidste år.
The Reds er nemlig havnet i en ny krise efter et 3-2-nederlag til Brentford, der var klubbens fjerde tabte kamp i træk – en negativ stime, man ikke har oplevet siden 2021.
Hjemmeholdet fik en drømmestart, da Dango Outtara scorede tidligt, og Kevin Schade udbyggede føringen efter en fremragende assist fra Mikkel Damsgaard.
Milos Kerkez reducerede før pausen, men Igor Thiago gjorde det til 3-1, inden Mohamed Salah pyntede på resultatet sent i kampen.
Arne Slots tropper kunne dermed ikke bygge videre på midtugens 5-1-sejr i Champions League. Foruden nederlaget blev kampen også dyr.
Curtis Jones måtte udgå med en skade, mens Alisson, Isak og Frimpong fortsat er ude. Virgil van Dijk erkendte efter kampen, at “aftenen var svært at acceptere.”.
Liverpool i problemer?
Arne Slot kommer nu med en markant indrømmelse.
– Holdene har en bestemt spillestil mod os, hvilket er en rigtig god strategi til at spille imod os. Og vi har ikke fundet et svar endnu.
– Det er heller ikke en undskyldning, men at spille så mange kampe på udebane hjælper heller ikke, siger Arne Slot således ifølge Fabrizio Romano.
Næste modstander for det formsvage hold fra Merseyside er Crystal Palace i pokalturneringen.
Nu udpeger Arne Slot “den værste af alle”.
Stor nyhed: Engelsk traditionsklub er gået konkurs – dansker i klemme.


















