Kinesisk selskab vil købe stor del af Liverpool FC
Skulle Liverpools nuværende ejere, Fenway Sports Group, der ledes af John W Henry, ende med at sælge størstedelen af aktierne i Liverpool FC vil det være det mest signifikante i en lang række af investeringer i europæiske fodboldklubber fra kinesere.
Det skyldes blandt andet, at landets præsident, Xi Jingpeng, ønsker at løfte fodboldens niveau i Kina.
Mens den præcise størrelse og værdisætning af en potentiel handel endnu er uvis, så skulle konsortiummet ifølge respekterede Financial Times være interesseret i at købe en stor del af klubben.
Tidligere på ugen insisterede Liverpool FC's formand Tom Werner overfor det lokale medie Liverpool Echo, at klubben ikke var til salg. Dog skriver Financial Times lørdag aften, at forespørgslen fra det kinesiske konsortium tages meget seriøst af Fenway Sports Group, der foruden Liverpool FC ligeledes ejer Boston Red Sox, et baseballhold i den amerikanske MLB.
En handel vil dog ikke være billig. Ifølge Deloitte er Liverpool verdens nienderigeste klub og forventes i denne sæson at omsætte for mere end nogensinde. Det skyldes blandt andet den nye TV-aftale til omkring £5,1 milliarder.