Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: Her er Sagnas kæmpe krav til Arsenal

10.03.2014 Kl. 19:59
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Den franske back Bacary Sagna, har længe været rygtet væk fra Arsenal, eftersom spillerens kontrakt med klubben udløber til sommer. Nu er der så nyt i sagen om Sagnas planer.

Den franske back kræver en ny tre-årig aftale fra The Gunners, der indeholder en grundløn på 1,07 millioner kroner pr. uge, cirka 53 millioner i sign-on fee, samt en testimonial-kamp til ære for Sagna, når han i 2017, har været i London-klubben i 10 år.

LÆS OGSÅ: BILLEDESERIE: ARSENALS MANDAGS-TRÆNING

Indtil nu har parterne ikke kunnet få en ny aftale på plads. Arsenal har tilbudt en to-årig forlængelse til en værdi af 530.000 kroner i ugen, men spilleren kræver ifølge en kilde tæt på franskmanden, over det dobbelte:

– Spillerens førsteprioritet er at blive i Arsenal, siger kilden tæt på Sagna ifølge flere engelske medier og fortsætter:

– Han vil overveje en ny tre-årig kontrakt, 50-60 millioner pr. sæson, en stor sign-on fee og så bonusser oveni. Derudover skal han have en testimonial-kamp, når han efter de tre år, har været hos klubben i ti år, fastslår kilden, der er citeret af SkySports, Mirror og mange andre, af Englands mest anerkendte medier sent mandag.

Sagna kom til Arsenal fra Auxerre i 2007 for cirka 80 millioner kroner.

LÆS OGSÅ: PARDEWS SKALDE-SAG AFGØRES TIRSDAG

Annonce