Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Kigger mod La Liga: Guardiola har udset sig anden sommersigning

16.06.2016 Kl. 21:59
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Pep Guardiola har allerede sikret sig sin første signing som Manchester City-manager, da Ilkay Gündogan er blevet hentet til Etihad Stadium for små 200 millioner kroner.

Det forlyder, at den spanske træner ikke er færdig med at handle i det tyske, hvor han efter sigende har udset sig både Pierre-Emerick Aubameyang fra Dortmund og Leroy Sané fra Schalke 04.

Det vil dog blive en dyr fornøjelse, hvis en af de to Bundesliga-stjerne skal hentes, og derfor har han udset sig en anden offensiv forstærkning, og Pep Guardiola kigger mod La Liga.

Her har han ifølge Manchester Evening News den spanske angriber Nolito på radaren. Celta Vigo-angriberen er en ombejlet herre, da han også er blevet rygtet til West Ham og Barcelona.

Carlos Mourino, der er præsident i Celta Vigo, er næsten også overbevist om, at Nolito forlader klubben i det kommende transfervindue. Han slår dog fast, at man skal aktivere spanierens frikøbsklausul på €18 millioner – svarende til små 135 millioner kroner.

– Jeg tror, at Nolito forlader Celta Vigo i år. Vi har ikke modtaget et bud eller er i forhandlinger. Han har en frikøbsklausul på €18 millioner. Den klub, der aktiverer den, kan hente ham. Vi kan miste en spiller, hvis nogen betaler de €18 millioner, men vi får penge, som vi aldrig har haft før til at kunne styrke truppen, siger Mourino til Reporte Jalisco.

I sine 103 kampe for Celta Vigo står 29-årige Nolito noteret for 39 mål og 23 assists. 

Annonce