Kasper Schmeichel skriver historie
Den danske landsholdskeeper Kasper Schmeichel har været et stort samtaleemne i løbet af de seneste måneder.
Celtic-målmanden blev udsat for en krads kritik af Ekstra Bladet, da en knapt så heldig præstation blev leveret mod Portugal i Nations League-kvartfinalen.
Det tabloide danske medie valgte i den forbindelse, at skrive en leder, hvor de revsede den 38-årige dansker. Her blev Kasper Schmeichel både kaldt ‘kvabset’ og anklaget for at ligne ‘et polioramt barn’.
Tirsdag aften var han endvidere tilbage mellem stængerne for A-landsholdet efter sin skulderskade. Her kunne Schmeichel se Brian Riemers drenge smadrer Litauen i en venskabskamp på fynsk grund med svimlende 5-0.
I opgøret mod det svage mandskab, der ikke fik et ben til jorden på noget tidspunkt, så skrev den tidligere Leicester-keeper historie.
Kasper Schmeichel stod nemlig bag en målgivende aflevering til Kasper Dolbergs 3-0-scoring i første halvleg. Det var den første af slagsen i både klub- og landsholdskarrieren for den garvede målmand.
Veteranen har nu 114 landskampe på CV’et, mens der er meldinger om, at et skifte på målmandsposten er på vej. Her banker både Filip Jørgensen fra Chelsea på, mens Mads Hermansen fra Leicester ligeledes er en kandidat.
Samtidigt forlyder det nu, at Thomas Frank vil stjæle en dansker med til Tottenham.
















