Karius i fare?: Fem bud på en ny målmand til Liverpool
Loris Karius, der i gårdagens Champions League-finale gjorde sig særdeles uheldigt bemærket, ser ud til at have smadret det arbejde, han ellers havde bygget på i denne sæson.
Han har nemlig spillet en hæderlig sæson efter at have etableret sig som Liverpools nummer ét i kassen.
Efter to kæmpestore brølere i Champions League-finalen, kan hans fremtid dog hænge i en tynd tråd, og i den forbindelse tager PLBOLD et kig på hvem der realistisk set kunne erstatte tyskeren, eller give ham konkurrence om pladsen, da Simon Mignolet med al sandsynlighed er fortid i klubben i den nærmeste fremtid.
Gianluigi Buffon: En kortsigtet løsning, men en der vil sikre Liverpool en verdensklasse målmand i den kommende sæson. Buffon har sluttet sin karriere i Juventus, og hvad næste skridt bliver er endnu uvist. I og med han er 40 år, kan det være han øjner chancen for at prøve sig af i en anden topklub før han indstiller karrieren.
Jasper Cillessen: Til Cillessens store uheld har André Ter Stegen været en verdensklasse sidste skanse i Barcelonas mål i denne sæson. Det har også betydet begrænset med chancer til hollænderen, der dog har gjort det rigtig fint, når han har fået chancen. Derfor kan det være at Liverpool vil tilbyde ham mere fast spilletid, hvilket måske kan lokke Cillessen væk fra den spanske storklub.
Bernd Leno: Bayer Leverkusen har netop hentet den tidligere Brøndby-målmand, Lukas Hradecky. Det har sat gang i spekulationerne om Leno, som tidligere har været rygtet kraftigt til Arsenal. Tyskeren er blot 26 år, og kan dermed være en langsigtet løsning for Klopp.
Gianluigi Donnarumma: Italieneren har i flere omgange været meldt på vej væk fra AC Milan, og det ledte sidste år til at han blev tvunget ud i en undskyldning til klubbens fans. Medier melder at Milan blot skal have £35 millioner for teenageren, der allerede har over 100 kampe for Milano-klubben, hvilket kan være særdeles attraktivt for Merseyside-klubben.
Alisson: Braslianeren er den måske dyreste løsning på denne liste, da AS Roma formentligt gerne vil revancere sig for at sælge Salah til Liverpool for billigt. Derfor melder diverse medier også at Roma vil have £85 millioner for målmanden, hvilket formentligt vil skræmme diverse købere væk.