AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
30:07:2020 17:42
KARAKTERBOG: Sådan har Premier League-danskerne præsteret

Vi har vurderet danskernes præstationer i Premier League denne sæson, og her er karaktererne til spillerne.


Her er karakterskalaen:

1-2: Den ekseptionelt dårlige præstation (dagen hvor ingenting lykkedes)

3-4: En præstation under middel (flere dårlige aktioner end gode)

5-6: En middel præstation (en blanding af gode og dårlige aktioner)

7-8: En præstation over middel (flere gode aktioner end dårlige)

9-10: En præstation i verdensklasse (gode aktioner og afgørende for kampens resultat)

Pierre-Emile Højbjerg: 6 – Det har været en tumultarisk sæson for den danske midtbanespiller, som har været fast mand for Southampton, der både har oplevet himmel og helvede. I klubbens dårlige periode var Højbjerg en af de bedste spillere, og det fortsatte han med at være, da det gik langt bedre i anden halvdel af sæsonen. Til sidst røg han af holdet, fordi han ønsker et klubskifte. Fik spilletid i 33 kampe.

Andreas Christensen: 5 – I den overraskende sejr mod Manchester City spillede Andreas Christensen til topkarakter, men derimod har han i andre kampe været rundforvirret og lavet afgørende fejl. Og det illustrerer meget godt den sæson, som midtstopperen har haft. Samtidig har han ikke formået at etablere sig som fast mand, og det er kun blevet til 21 kampe.

Kasper Schmeichel: 8 – Stor sæson af den danske landsholdsmålmand, der har spillet samtlige minutter for Leicester. Han har en stor andel i klubbens flotte sæson, hvor han undervejs har leveret 13 clean sheets. Men der har også været enkelte smuttere undervejs, hvorfor han lige akkurat ikke sniger sig op på et verdensklasseniveau.

Christian Eriksen: 4 - Det blev til 20 Premier League-kampe, inden han i januar skiftede til Inter. Men i de kampe var han ikke den foretrukne spiller for hverken Mauricio Pochettino eller José Mourinho. Og danskeren leverede heller ikke på et højt niveau, hvilket to mål og to assists også afspejler.

Jannik Vestergaard: 4 – Forsvarsspillerens sæson minder i store træk om Andreas Christensens. Han har heller ikke etableret sig som fast mand gennem en hel sæson, og der har været stor forskel på top- og bundniveau. Han spillede blandt andet de første 45 minutter i den historiske 0-9-afklapsningen mod Leicester. Til gengæld sluttede han også sæsonen stærkt af.

Philip Billing: 5 – Det sluttede med en nedrykning, men det er svært at forestille sig, at Philip Billing skal tage turen med Bournemouth ned i The Championship. For han har bevist, at han kan begå sig i Premier League. Har været fast mand for The Cherries, og han spillede 34 kampe på den centrale midtbane, hvor han med sin store fysik og gode teknik har været en af Eddie Howes vigtigste spillere.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED