Kane før storkamp: Hverken Liverpool eller Van Dijk er uovervindelige
Det kan godt være Harry Kane og Tottenham kommer på en svær opgave mod Virgil Van Dijk og Liverpool senere i dag, men Tottenham-angriberen er optimistisk på sine egne og holdets vegne.
– Van Dijk er en god forsvarer, men han er ikke uovervindelig, og Liverpool er heller ikke uovervindelige, fortæller Harry Kane ifølge Daily Mirror.
– Vi skal bare koncentrere os om os selv. Alle hold kan slå alle på den rette dag, og vi skal bare forsøge at sørge for, at det sker for os på Anfield.
Sidste gang de to hold mødtes var Champions League-finalen tilbage i maj. I har næppe glemt resultatet, og Kane havde ikke nogen stor kamp personligt.
Det vil han forsøge at gøre op for denne søndag.
– Som angriber har du ikke kun én mod én-dueller mod Van Dijk, der er meget mere, der skal tages højde for. Van Dijk er en fantastisk forsvarsspiller, siger Kane.
– Fra mit synspunkt handler det om at spille mit eget spil, lave de rette bevægelser og løb, så jeg kan prøve at komme på måltavlen eller få en assist.