Annonce
Annonce
plbold.dk
Kamp om Abdoulaye Ba
Både Aston Villa og Southampton forsøger i øjeblikket at vinde kampen om Abdoulaye Ba, som de to klubber ønsker på en lejeaftale.
Abdoulaye spiller til dagligt i Porto. Den portugisiske klub ønsker hele £400.000, hvis de to engelske klubber skal have lov til at leje deres senegalesiske forsvarstalent.
Abdoulaye Ba er blot 22 år gammel og kommer som sagt fra Senegal. Trods sin unge alder er det allerede blevet til hele fire kampe for det senegalesiske A-landshold, hvilket naturligvis vidner om et stort talent.
Abdoulaye skiftede til Porto i en alder af blot 17 år. De første år blev han udlejet til Covilhã. Nu hvor han er kommet tilbage fra sin låne periode, har han endnu ikke helt slået igennem for førsteholdet.
Annonce