Kagawa: Håber på en ny chance
Shinji Kagawa fik kun 14 kampe fra start i sidste sæson af Premier League, hvilket var en miserabel sæson for De Røde Djævle. Han håber nu på, at han kan få en ny chance under Louis van Gaal, der er kommet med nye tilgange til alt, efter han overtog roret efter David Moyes.
– Når jeg ser tilbage, var sidste sæson rigtig hård, siger den 25-årige japaner ifølge Tribalfootball.
– Jeg vil arbejde hårdt for at få mål og resultater. Jeg nyder virkelig mig selv. Det er mit tredje år her i United, og mine holdkammerater kender mig rigtig godt.
– Vi har lært en lektion eller to fra sidste sæson. Det er vigtigt for os at arbejde sammen mod det samme mål.
– Vi kan gøre det meget, meget bedre, hvis vi gør alt, hvad vi kan og får det bedste ud af os selv. Vi vil have succes med managerens nye system, og vi vil vinde trofæer. Det er også det, fansene forventer, fastslår Kagawa.