AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
26:02:2020 17:42
Juve-præsident indrømmer: Vi har overvejet at tilbyde Guardiola trænerjobbet

Andrea Agnelli siger, det ville være forræderi ikke at overveje at udnævne Pep Guardiola til ny Juventus-træner.


Juventus er glade for at have Maurizio Sarri som træner, men klubbens præsident, Andrea Agnelli, taler alligevel helt åbenhjertet om, at de italienske mestre har overvejet at tilbyde Pep Guardiola trænerjobbet.

- Det ville være forræderisk at sige, at vi ikke har overvejet Guardiola, men man bliver nødt til at evaluere øjeblikket. Som det er med alle professionelle mennesker, er det svært at skifte, når man er glad, hvor man er, fortæller Juventus-præsidenten til italienske Radio24.

Citatet skal formentligt forstås som en reference til Pep Guardiolas seneste udtalelser om, at han er glad i Manchester City og ikke planlægger at forlade klubben før sit kontraktudløb i 2021.

- Jeg er lykkelig. Når jeg skifter klub, er det altid fordi, jeg føler, at jeg kunne være lykkeligere et andet sted. Det er den eneste grund, er Guardiola senest citeret for at sige, samtidigt med at han faktisk åbnede op for muligheden for at forlænge sin kontrakt med de forsvarende engelske mestre - trods klubbens mulige karantæne fra Champions League.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED