Journalist opdaterer på Rojo og Ibrahimovic: Begge skal igennem operation
Europa League-opgøret mod Anderlecht torsdag aften blev en dyr kamp for Manchester United.
Efter 23 minutters spil måtte Marcos Rojo udgå med en knæskade, og i kampens slutning måtte Zlatan Ibrahimovic forlade banen med en knæskade.
TV-billederne viste umiddelbart en alvorlig knæskade til Zlatan Ibrahimovic, som mange sammenlignede med den skade, som Kurt Zouma pådrog sig i 2016 og var ude i over et halvt år.
Duncas Castles, som menes at have gode kilder i Manchester United, beretter denne fredag aften, at scanningerne fra Marcos Rojos skade viser, at han har overrevet korsbåndet og skal igennem en operation. Han forventes at være tilbage i september.
Værre ser det ud for Zlatan Ibrahimovic. Svenskeren har også overrevet sit forreste og bagerste korsbånd. Han skal derfor også igennem en operation, men han forventes ude i et år.
Det er meget sjældent, at man ser to spillere i samme kamp pådrage disse skader, men Duncan Castles melder, at Jose Mourinho er overbevist om, at disse skader er kommet grundet det hårde kampprogram.
Udover Zlatan Ibrahimovic og Marcos Rojo er Juan Mata, Phil Jones, Chris Smalling og James Wilson også ude med skader.