Jones: Keeperne står godt mod os
Eldin Jakupovic spillede sandsynligvis en af karrierens helt store kampe, da hans Hull-mandskab igår fik 0-0 på Old Trafford. Han leverede, især i anden halveg, en række store redninger, og hans parade på tæt hold fra Juan Mata står tilbage som et afgørende punkt i kampen, hvor han hev point hjem til sit hold.
Det er dog ikke første gang i denne sæson, at en målmand har spillet op til sit topniveau mod Manchester United, og det irriterer Phil Jones.
– Deres keeper hev en fuldstændig heroisk redning frem på Juans forsøg. Når sådan noget sker, kan man intet gøre. Vi har også snakket om det tidligere – det er ikke første gang en målmand kommer her og er verdensklasse. Men hør her, det er heller ikke en undskyldning. Vi havde brug for at vinde kampen, men gjorde det ikke.
– Nu kan vi ikke gøre andet end at fokusere på søndagens Leicester-kamp. Heldigvis kommer den næste kamp hurtigt efter, så vi kan rette op på tingene igen, har Phil Jones fortalt til MUTV.
Manchester United kamp mod Leicester spilles søndag klokken 17.00 i Leicester.