- John Stones kunne spille for Barcelona, Real Madrid eller Bayern München
Stones kan spille for en af verdens største klubber som Barcelona, Real Madrid eller Bayern München, mener den tidligere Everton-kaptajn Phil Neville.
The Toffes afviste adskillige bud fra Premier League-mestrene Chelsea i løbet af sommeren, blandt andet et, der ville have gjort ham til den dyreste forsvarsspiller i britisk fodboldhistorie.
Mens manager Roberto Martinez er fast besluttet på, at Stones ikke bliver solgt i løbet af januar-transfervinduet, følger Europas fodboldelite hans udvikling.
Neville, hvis Goodison-karriere overlappede med Stones i fire måneder, før han trak sig tilbage fra fodbolden, men aldrig spillede sammen med ham, er overbevist om, at den 21-årige har evnerne til at spille for et hvilken som helst hold.
– Man ser de samme kvaliteter, som Rio Ferdinand havde, da han var ung, sagde den nuværende Valencia-assistentræner.
– Evnen til at træde ud af bagkæden og gå frem på midtbanen, boldbehandlingen, afleveringerne. Han har de kvaliteter.
– Når man taler om Stones og hans næste skridt, er et selvfølgelig at spille for England, men jeg tror, at kun er begrænset til de bedste klubber i England. Han har niveauet til de bedste klubber i Europa. Det mener jeg virkelig.
– Én af de store klubber i Spanien, eller Bayern München – jeg mener, at han er på det niveau. Denne knægt har noget specielt.