John O'Shea: Det er fantastisk
Sunderland var det dårligste hold på banen her til aften – men med det ene point er man nu fire point foran Hull og har dermed reddet sig i Premier League. Redningen skabte kæmpe glæde for The Black Cats, ikke mindst for klubbens irske kaptajn, John O'Shea.
– Det her er fantastisk. Jeg så en Sky Sports-reklame i går omkring kampen om overlevelse og Sunderland var med i den.. Der tænkte jeg bare 'Oh my god, det der skal vi væk fra'. Det kom vi og manageren har været fantastisk i den proces, siger O'Shea til Sky Sports.
Sunderland så længe ud til at være ude af spillet, men nu har holdet ikke tabt i fem kampe, en form, der altså har ført til minimum endnu en sæson i Premier League – en sæson, der bliver holdets niende i træk i den bedste række.
Sunderland møder Chelsea i Premier Leagues sidste runde i den kommende weekend, en kamp, der er kosmetisk fremfor alt.
