Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Joachim Andersen reagerer på vanvidskamp

Af Morten Jørgensen
03.12.2025 Kl. 08:31

Den danske landsholdsspiller Joachim Andersen var tirsdag involveret i en fuldkommen vanvittig kamp i Premier League. 

På hjemmebane var Fulham oppe mod mægtige Manchester City, og det blev et opgør, hvor der faldt hele ni mål. 

Manchester City var allerede ved pausen foran 3-1, og det blev ret tidligt i anden halvleg udbygget til 5-1. 

Det afskrækkede dog ikke hjemmeholdet, der fik reduceret tre gange og sågar også var tæt på at udligne dybt inde i overtiden. 

Joachim Andersen reagerer på vild kamp

Fulhams danske forsvarsspiller var med i hele kampen, og han kostede undervejs et mål, som Jeremy Doku fik lavet. 

– Jeg tror, det er den mest sindssyge kamp, jeg har spillet i min karriere. Når man scorer så mange mål mod et godt hold som City, vil man gerne have vundet.

– Det er trist at lukke fem mål ind, og det er selvfølgelig ikke godt nok, fortalte Joachim Andersen til Viaplay efter opgøret.  

Det er kun fjerde gang i Premier Leagues historie, at et hold har scoret fire mål på hjemmebane men alligevel tabt, oplyser Opta

For Fulham er det kun anden gang i klubbens historie, at man har scoret fire mål på hjemmebane og tabt en kamp. 

Den danske cheftræner Thomas Frank reagerer på den pressede situation, som han befinder sig i hos Tottenham – læs mere her.

Seneste nyt

Annonce
Annonce