Jesper Lindstrøm skaber store overskrifter i Tyskland
Jesper Lindstrøm er en del af en større danskerkoloni i Wolfsburg, men i denne sæson har det set sort ud for den Brøndby-udviklede kantspiller.
Generelt er der trængselstider i Bundesliga-klubben, der befinder sig i en alvorlig krise, hvilket også rammer kollegaerne Christian Eriksen, Jonas Wind, Adam Daghim og Joakim Mæhle.
Klubben ligger i øjeblikket under nedrykningsstregen og er det hold i ligaen, der har lukket flest mål ind – hele 53 efter 24 kampe.
Selvom offensiven med 33 scoringer egentlig har leveret hæderligt, er resultaterne udeblevet. Wolfsburg har nemlig ikke vundet siden 14. januar og har kun fået to point i de seneste syv kampe.
PLBOLD’s Michael Kjærbøl har lavet en stor optakt til Danmarks skæbnekamp mod Nordmakedonien. Her tager han temperaturen på landsholdstruppen, mens han peger på et problem for Brian Riemer.
Jesper Lindstrøm med sjælden startplads
Den danske offensivspiller er at finde i startelleveren for Wolfsburg, der brager sammen i en bundkamp mod HSV klokken 15.30. Det samme gælder for Christian Eriksen, mens Daghim må nøjes med en plads på bænken.
Det bekræfter klubben fra folkevognsbyen på sin X-profil.
Danskeren har kæmpet med skader i lange perioder af sin karriere, mens han nu får lov til at gøre sig gældende fra start for den tyske klub. Det er første gang i syv måneder, at det er tilfældet.
Wolfsburg indtager en placering som næstsidst, hvor der er tre point op til redning og seks point op til HSV på 11. pladsen.
Nu er det kommet frem, at Liverpool har truffet en beslutning vedrørende cheftræner Arne Slot. Læs mere.


















