Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

- Jeg er ikke i nærheden af Özil

17.09.2013 Kl. 10:45
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Christian Eriksen er i mange engelske medier, blevet sammenlignet med Arsenals Mesut Özil. Eriksen er glad for at blive sammenlignet med Özil, men mener dog selv, at han har lidt vej endnu. 

Christian Eriksen maner nu til ro, efter de engelske medier har sat ham på lige fod med Mesut Özil.

– Jeg synes han har opnået lidt mere end mig! Jeg er et par år yngre og har stadig meget at lære, men det er rart at blive sammenlignet, udtaler Eriksen til DailyMail.

Den nye Tottenham stjerne mener, at Özil har sat de standarder, han selv gerne vil nå.

Både Eriksen og Özil var nogle af de kreative styrker, der sikrede henholdsvis Tottenham og Arsenal sejr i weekenden.

Eriksen ved dog godt, at det ikke nødvendigvis er en god ting, at blive sammenlignet med en spiller fra Arsenal i en klub som Tottenham.

– Ud fra hvad jeg har hørt, er det ikke godt at blive sammenlignet med Arsenal spillere! Men det er nu ret fedt at blive sammenlignet med så dygtige spillere.

Annonce