Jacob Neestrup deler trist nyt
FC København og Jacob Neestrup kunne glæde sig over en stor triumf onsdag aften, men der var også skår i glæden.
For selvom et udsolgt Parken jublede og hujede over avancement til ligafasen i Champions League med en sejr over FC Basel, pådrog en af profilerne sig hos FC København også en skade.
Tidligt i anden halvleg måtte Magnus Mattsson således udgå med store smerter i sit ene knæ.
Der er endnu ikke faldet en endelig dom over midtbanespilleren, men cheftræner Jacob Neestrup er meget sikker på, at der venter en trist melding.
– Jeg ved, at vi med meget stor sandsynlighed skal melde nogle rigtig ærgerlige nyheder inden for 48 timer, siger han til TV 2 Sport.
– Det betyder selvfølgelig, at vi er lidt mere pressede på den position, end vi var for 24 timer siden.
Efter kampen fortalte Jacob Neestrup også til Viaplay, at han rigtig gerne vil have tilføjet to midtbanespillere til truppen inden transfervinduets lukning.
FC København har solgt Victor Froholdt til FC Porto denne sommer, og der er ikke hentet en direkte afløser ind for den danske landsholdsspiller.
Transfervinduet er åbent – følg med i alle klubskifter og rygter lige her.
Her er alle sommerens transfers i Premier League.


















