AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
07:12:2019 12:57
Invincibles-legende er rystet: Alt vi har bygget op er væk

Arsenal-legenden Martin Keown har afsløret en samtale med en anden Arsenal-legende til TalkSport og han lægger ikke skjul på, at han er rystet over The Gunners.


I midtugen tabte Arsenal på hjemmebane til Brighton med 2-1 og dermed har The Gunners ikke vundet en kamp i Premier League i to måneder. Det betyder samtidig, at klubben er inde i sin værste periode resultatmæssigt i 42 år.

Ser man på klubbens resultater i alle turneringer, så har The Gunners ikke vundet i ni kampe og det er ikke sket siden 1977 og derfor er Arsenal også placeret på 15. pladsen i Premier League kun fem point over nedrykningsstregen. Den dårlige stime har betydet, at Unai Emery er fortid i klubben, men den midlertidige afløser Frederik Ljungberg har blot formået at hente et point i to kampe. 

Hos TalkSport har man også lagt mærke til den dårlige form hos The Gunners og med et kampprogram frem mod årsskiftet, der byder på kampe mod West Ham, Chelsea, Manchester City og Manchester, så mener TalkSport-vært Jason Cundy, at Arsenal er i fare for at ligge under nedrykningsstregen i starten af 2020.

Den tidligere Arsenal-spiller Martin Keown, der tilbage i 2004 var en del af Invincibles-holdet, er delvist enig med TalkSport-værten.

- Vi arbejdede i flere år for at opbygge et omdømme, om at Arsenal var et svært hold at slå. Det er i dag helt væk og er nødt til at komme tilbage. Jeg er med på, at den nuværende form er til nedrykning. Jeg tror ikke på, at de rykker ned, men situationen er alvorlig med kun fem point ned til stregen, udtaler den tidligere Arsenal-spiller til TalkSport.

Martin Keown forklarer samtidig, at han tidligere på ugen snakkede med en anden tidligere Arsenal-spiller Gilberto Silva:

- I en periode på 22 år rykkede vi Arsenal fra at være et hold, man nemt kunne slå, til at det pludselig var meget svært. Så blev Arsenal et kreativt hold, som tabte engang imellem, men i dag er vi hverken kreative eller svære at slå. Jeg mødte Gilberto Silva i denne uge og han fortalte mig, at han stadig kunne høre min stemme dirigere med ham, inden han skulle sove om aftenen.

- Det vigtigste for mig og vores hold var, at vi havde en god organisation, hvor vi arbejdede godt for hinanden. Det er ikke tilfældet på holdet i dag. Du ser ikke, at forsvaret bliver beskyttet af midtbanen. De virker desperate og det er et problem, der skal løses hurtigst muligt, slutter Martin Keown.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED