Intet PL-skifte? Ny Bayern-boss forventer at beholde Lewandowski
Robert Lewandowski har haglet mål ind på samlebånd i Bundesligaen i løbet af de seneste sæsoner for Dortmund og FC Bayern München, og har flere gange været kædet sammen med et skifte til Premier League og La Liga.
Mens Bayern tidligere på sommerens har sagt, at de er villige til at lytte på bud på Jerome Boateng, er historien tilsyneladende et lidt anden med den polske målmager.
Chelsea er en af de klubber, der er blevet rygtet sammen med Lewandowski, men på dagens præsentation af Bayerns nye træner Niko Kovac blev det gjort klart, at man i det tyske forventer, at Lewandowski bliver i klubben.
– Der er intet nyt om Robert Lewandowski, sagde Kovac til præsentation ifølge Sky Sports og fortsatte.
– Jeg ringede til ham og fortalte min side af sagen. Jeg ser frem til at have ham på holdet.
– Han er en fantastisk spiller og samtidig en verdensklasse angriber, som har gjort meget for klubben og vil fortsætte med det i fremtiden.
Robert Lewandowski har i hvert fald tid til at tænke over sin fremtid nu, eftersom Polen røg ud af VM i gruppespillet uden nogle scoringer fra deres stjerneangriber.