Annonce
Annonce

Infantino vækker opsigt efter ny melding om FIFA-milliarder

29.09.2026 Kl. 07:58

FIFA-præsident Gianni Infantino har åbnet for at frigive flere milliarder fra verdensforbundets reserver. Det sker efter, at UEFA og Concacaf har presset på for at få flere penge til medlemsforbundene.

Ifølge The Athletic har Infantino i et brev til præsidenterne for de seks kontinentale fodboldforbund udtrykt støtte til at frigive flest mulige ekstra midler, så længe det sker ansvarligt, retfærdigt og transparent.

UEFA og Concacaf ønsker konkret, at FIFA’s 211 medlemsforbund hver modtager mindst 10 millioner dollar i perioden 2027-2030.

Infantino har bedt FIFA’s generalsekretær, Mattias Grafström, samle forslagene, så de kan behandles på rådsmødet 15. oktober. Der er dog endnu ikke truffet beslutning om et konkret beløb.

Samtidig er FIFA-præsidenten under voksende pres.

Andreas Maxsø kan få lyndebut i FC Midtjylland

Infantino mister opbakning før præsidentvalget

Flere europæiske forbund har kritiseret hans ledelsesfacon. Derfor undersøger UEFA ifølge Reuters muligheden for at finde en modkandidat til præsidentvalget 18. marts 2027.

Tyskland, Sverige, Holland og Wales har blandt andre udtrykt kritik, mens UEFA-vicepræsident Laura McAllister bekræfter, at arbejdet med at finde en kandidat er i gang.

Infantino har fortsat betydelig støtte blandt medlemsforbundene, men kampen om FIFA-topposten er allerede begyndt.

Tidligere har Frankrig og Italien dog trukket sin støtte til den omdiskuterede præsident.

Andetsteds er det kommet frem, at Florian Wirtz får en kontant besked. Læs mere.

Cristiano Ronaldo vækker stor opsigt før Danmark-kampen

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce