
Græske Theo Zagorakis er lidt af en kulthelt i Leicester, efter den tidligere midtbanespiller nød et par gode år i klubben.
Det startede i 1998, hvor Leicester hentede Zagorakis til klubben fra græske PAOK. Over en to sæsoner spillede grækeren 68 kampe for The Foxes, hvor han var en af profilerne for et sprudlende Leicester-hold.
Den defesive midt lavede også tre mål i den blå trøje heriblandt et drømmehug imod Manchester United.
I 2000 skiftede Zagorakis tilbage til Grækenland og AEK Athen, men Leicesters minde om spilleren er blevet i England.
I dag blev det offentligjort, at den gode Zagorakis nu har fået en rigtig fin stilling 13 år efter sin sidste professionelle fodboldkamp.
49-årige Zagorakis er blevet præsenteret som formand for det græske fodboldforbund Hellenic Football Federation (HFF), hvilket er et resultat af flere års arbejde på fodboldrelaterede ledelsesgange.
Se grækerens højdepunkt i Leiceister i videoen her:
Â
Topnyheder
TIPSBLADET.DK
- Frustration hos stjerne: Muligt Liverpool-comeback
- Danskerklubs træner kollapser under kamp
- Åben duel om Superliga-oprykning fortsætter
- Stjerne forklarer: Derfor ville jeg til Liverpool
- Ramos fejler før El Clasico: Sådan rettede han den
- FCM stadig uden forsvarsduo mod AGF
- Chokresultat: Slår Manchester City trods udvisning