AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
01:08:2020 12:32
Ikke kun rød: Liverpool forklarer trøjedetalje

Liverpool begrunder den blågrønne farve ved halsen på den nye trøje.


Liverpool har skiftet New Balance ud med Nike, og i dag har de lanceret den nye hjemmebanetrøje.

Den mest omtalte detalje ved trøjen er den blågrønne farve ved V-halsen, og Liverpool forklarer nu farvevalget:

- Den tradiotionelle røde trøje indeholder også en blågrøn og hvide farve ved V-halsen og ærmerne - og ligner hjemmebanetrøjerne mellem 1993 og 1996. Farverne - rød, hvid og blågrøn - har været traditionsrige farver gennem Liverpools stolte historie og relaterer til klubbens logo.

- Den blågrønne farve repræsenterer også Liverpool som by og minder om skyggen ved Liver Bird,  som sidder på toppen af Liver-opygningen.

Scott Munson, som arbejder for Nike, fortæller også mere om designet:

- I starten ved at samarbejde er det vigtigt at vise den største respekt, og det har vi gjort ved at koncentrere os om klubbens kerneidentitet. Trøjen har et rent og stærkt design, som alle fans med det samme ved tilhører Liverpool, siger Scott Munson.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED