Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Ikke i tvivl: Så bliver Rúben Amorim fyret

Af Alexander Walther Petersen
13.05.2025 Kl. 14:34

Det har været en rædselsfuld debutsæson for Rúben Amorim i Manchester United, hvis blikket udelukkende falder på resultaterne i Premier League.

Den engelske storklub har nemlig leveret den ringeste pointtotal nogensinde i den bedste engelske række, hvilket har sendt dem helt ned på en 16. plads.

Alligevel forlyder det, at ledelsen i storklubben er klar til at frede den 40-årige cheftræner. Som minimum frem til næste sæson.

Det er dog ikke alle eksperter, der deler den holdning.

Ifølge Darren Bent, der tidligere har været en topangriber i Spurs, skal Rúben Amorim fyres, hvis de ikke vinder Europa League.

Det fortæller englænderen nu til Football Insider.

– Jeg tror, ​​at hvis Manchester United ikke vinder finalen, så er Amorim nødt til at forlade klubben, siger Darren Bent og supplerer:

– Forestil dig, hvis de ikke vinder Europa League. Så vil deres sæson gå fra ‘genialt, vi er tilbage i Champions League’ til den værste sæson i klubbens historie.

United kan håbe på en storspillende Bruno Fernandes i finale-regi, der i denne sæson har været en absolut stjerne for klubben fra Old Trafford.

Manchester United tørner sammen med Spurs i Bilbao den 21. maj, hvor vinderen af Europa League automatisk vil sikre sig adgang til Champions League i næste sæson.

Samtidigt er det kommet frem, at Chelsea vil stjæle en ‘sikker’ United-handel denne sommer.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce