Ikke i tvivl: Erling Haaland forlader Manchester City i 2026
Erling Haaland er tilbage i sin mest dødbringende form og har sikret Manchester City en fantastisk start på sæsonen.
Den norske målmaskine har nu scoret hele 11 mål i blot otte Premier League-kampe, hvilket har været afgørende for Citys placering.
Pep Guardiolas mandskab ligger i øjeblikket på andenpladsen i ligaen, hvor de kun har tre point op til duksene fra Arsenal på førstepladsen.
Haalands skræmmende målform er en direkte trussel mod rivalerne, mens spydspidsen også har gjort det forrygende for det norske landshold.
Angriberen er desuden blevet hædret som Månedens Spiller og ligner en spiller, der kun bliver bedre.
Nu kommer der et vildt rygte frem om den tidligere Dortmund-stjerne, der har kontrakt med The Cityzens frem til 2034.
Erling Haaland i tidligt City-exit?
Ifølge Keith Wyness, der har udtalt sig til CaughtOffside, har Haaland en meget god chance for at forlade City næste sommer.
– Haaland har en kontrakt indtil 2034, så det vil tage ham tid at beslutte, om han vil skifte.
– Jeg kunne se Haaland forlade klubben ved slutningen af denne sæson. Han har tydeligvis scoret mange mål for City, og det kan være tid for ham at skifte. Måske vil han gerne til Real Madrid i fire eller fem år, lyder det blandt andet fra Wyness.
Breaking: Graham Potter lander nyt job.
Nu forlyder det, at en Manchester United-spiller kan blive den bedste i verden. Læs mere.
Liverpool-angriber er færdig resten af året
Liverpool befinder sig i en alvorlig formkrise med fire nederlag i træk på tværs af Premier League og Champions League.
Holdet, der er forsvarende engelske mestre, kæmper ikke blot med dårlige resultater – også skaderne hober sig op.
Førsteholdsspillere som Alisson, Wataru Endo, Ryan Gravenberch og det unge talent Giovanni Leoni er alle ude med skader.
Nu er endnu en spiller føjet til listen.
Ifølge Liverpool Echo har den 19-årige angriber Jayden Danns pådraget sig en baglårsskade under en U21-kamp tidligere på sæsonen.
Skaden er så alvorlig, at han ikke forventes at komme i aktion resten af kalenderåret.
Liverpool har kun to angribere
Danns, der fik debut i Carabao Cuppen mod Southampton tidligere på sæsonen og imponerede under et lejeophold i Sunderland, må derfor sætte drømmen om førsteholdet på pause.
Med flere profiler ude bliver presset nu endnu større på angribere som Alexander Isak og Hugo Ekitiké i jagten på point for The Reds, understreger mediet.
Næste opgave for den hårdtramte mesterklub er i midtugen, når Eintracht Frankfurt og Rasmus Kristensten venter i Champions League.
I næste artikel kan du læse om danskeren, der drømmer om én bestemt klub.
Efter Manchester Uniteds første sejr på Anfield over Liverpool i næsten 10 år, så er der én ting ved Rúben Amorim, som alle taler om. Læs mere lige her.
Nu forlyder det, at endnu en cheftræner bliver fyret.


















