Hvor uheldig kan man være? Zorniger med trist besked om OB-stjerne
Det lignede en helt almindelig indskiftning for at sikre sejren. Men for OB’s tyske profil, Fiete Arp, endte mandagens hjemmekamp mod FC Fredericia som et personligt mareridt. Nu sætter Alexander Zorniger ord på den mystiske episode, der tvang stjernen ud efter blot 24 minutter.
Da uret rundede 67 minutter, sendte Zorniger sin tyske landsmand på banen for at lægge pres på Fredericia-forsvaret. Men da dommeren fløjtede af, var Fiete Arp ikke længere at finde på græsset. Et sammenstød i de døende minutter sendte chokbølger gennem den fynske bænk.
Det lignede en uskyldig duel, men smerten var ikke til at tage fejl af. Efter kampen mødte en fattet, men direkte Alexander Zorniger pressen for at forklare, hvorfor han trak stikket på sin angriber i utide.
– Han blev ramt af et knæ på et meget ømt sted i den nederste del af ryggen. På det tidspunkt var der kun sekunder eller minutter tilbage, så det var klart, at vi ikke ville tage nogen chancer, forklarer Zorniger i et nyt interview med Bold.
Selvom lægestaben endnu ikke har fældet den endelige dom, er timingen katastrofal for en klub, der kæmper for hvert eneste point i kvalifikationsspillet, hvor syvendepladsen er altafgørende.
Det er dog ikke kun det enlige slag mod ryggen, der bekymrer Zorniger. Cheftræneren peger på en langt dybere problemstilling hos den 26-årige tysker, som tidligere har kæmpet med at finde kontinuitet i karrieren.
Det er første gang i karrieren, at Arp spiller “kamp efter kamp efter kamp”, og der er tale om en historisk belastning af den tyske offensivprofil. Ifølge Zorniger kan kræfterne være ved at slippe op efter en intens sæson.
– Jeg forventer ikke, at de accepterer alle vores beslutninger nødvendigvis. Men jeg forventer, at de accepterer, at vi ved en lille smule om fodbold og om hold, lyder det kontant fra OB-træneren.
Sejren kom dog i land takket være Jona Niemiec, der med en sen scoring sikrede 1-0-sejren og sendte de fynske fans i ekstase.
Dansk succes-træner er netop blevet fyret på grund af ‘manglende passion’. Læs mere her.



















