Howard: Glad for konkurrencen i målet
Evertons aldrende målmand, Tim Howard, glæder sig over, at klubben har hentet den spanske målmand, Joel Robles, der er klar til at kæmpe med amerikaneren om pladsen i målet.
Howard har været det ubestridte førstevalg i Evertons mål, siden han ankom fra Manchester United i 2006. Klubbens seneste reservemålmand, Jan Mucha, kunne ikke udfordre Howard, så nu er Robles ankommet i Everton med henblik på at blive Howards langsigtede afløser.
– Jeg tror, det er en del af fodbold i dag. Jeg er ikke bange for nogens konkurrence, så jeg tror ikke, der bliver nogle problemer. Du skal bare koncentrere dig om dit job.
En anden Everton-spiller, Leon Osman, fortæller desuden om sin begejstring for klubbens fire ny indkøb.
– Vi har allerede hentet fire spillere, og de har imponeret. Det går godt i øjeblikket, forklarer Osman.
– Nu når vi har fået vores landsholdspillere tilbage, er hele truppen samlet, og vi kan begynde at se endnu mere frem af.