Hovedet på blokken: Denne nation kommer til at skuffe til VM
VM i Qatar nærmer sig, og forude venter en slutrunde, hvor der med al sandsynlighed vil være en eller flere nationer, der kommer til at skuffe.
Vi mener, at Portugal kommer til at skuffe ved den kommende VM-slutrunde, hvor europamestrene fra 2016 allerede i gruppespillet kan komme på en vanskelig opgave.
Her skal Portugal møde Ghana, Sydkorea og Uruguay. Hos bookmakerne er Portugal den største favorit til at gå videre fra gruppen, men det er måske allerede her, at det kan ende for Fernando Santos’ mandskab.
På papiret råder Portugal over en virkelig stærk trup, men Fernando Santos lader ikke til at få det maksimale ud af spillermaterialet.
Med spillere som João Cancelo, Ruben Dias, Bernardo Silva, Bruno Fernandes og Cristiano Ronaldo vil der naturligvis være store forventninger til Portugal, men allerede i kvalifikationen til slutrunden måtte man ud i to play off-kampe mod Nordmakedonien.
I efteråret har spillet i UEFA Nations League heller ikke været prangende, og samtidig kan Portugal også komme til at lide under, at Cristiano Ronaldo formentlig kommer til at spille samtlige minutter.
Henover efteråret har vi set, at Manchester United-spilleren ikke har præsteret særlig godt, når han har spillet for De Røde Djævle, og det ikke er særlig godt nyt for Portugal.
Der er masser af individuel kvalitet hos Portugal, men det er alt for sjældent, at de sprudler, og derfor lægger vi hovedet på blokken og siger, at Portugal bliver den store skuffelse ved VM.