Hollandsk stjerne: Undervurdér os ikke
Holland gik hele vejen til VM-finalen i Sydafrika tilbage i 2010, hvor de så efter forlænget spilletid måtte se sig slået af de suveræne boldekvilibrister fra Spanien, og selvom hollænderne i år står som en 'dark horse' hos de fleste bookmakere, så er der en række andre nationer, der bliver nævnt før Holland, når VM-favoritten skal udpeges.
Holdets helt store stjerne, Robin van Persie, advarer dog imod at undervurdere hollænderne, imens han samtidig smider en varm hilsen mod holdkammeraten David de Gea, som i hans optik spiller på verdens bedste fodboldhold.
– Spanien har et fantastisk hold med spillere som Diego Costa og David de Gea, min holdkammerat i Manchester United, og efter min mening har de det bedste hold i verden, fortæller målslugeren ifølge www.onsoranje.nl.
– Men vi er også meget gode, så glem ikke det og undervurdér ikke Holland, fortsætter han.
Det 30-årige angrebses forklarer, at de har noget at bevise, men at de med tiden også er modnet som hold.
– Vi er nødt til at bevise os selv igen, men det er også en stor udfordring, forklarer Robin van Persie og fortsætter:
– Før i tiden var der ofte fyret jokes og vittigheder af, men nu tror jeg, der er mindre af det, og det er udelukkende på grund af vores fokus.
– Vi ser frem til det og er virkelig ivrige efter at komme i gang, fastslår han til sidst.
De to finalister fra sidste VM-slutrunde mødes fredag aften igen til deres første gruppespilskamp, når Spanien og Holland skal krydse klinger. Kampen bliver blæst i gang klokken 21:00 og tv-transmitteres på TV2.