Hodgson tvivlede på Crystal Palace-projektet sidste sæson
Krise.
Det var ordet, der blev brugt i forbindelse med Crystal Palace i starten af sidste sæson. Klubbens nye træner, Frank de Boer, var blevet fyret efter fire kampe, hvor det var blevet til nederlag i dem alle. I stedet blev Roy Hodgson ansat, og den rutinerede englænder var i tvivl om, han kunne rette op på skuden.
De efterfølgende tre kampe blev tabt, og dermed stod London-klubben med nul point efter syv kampe, men da sæsonen sluttede, var the Eagles kravlet op som nummer 11 i tabellen. Nu husker Roy Hodgson tilbage på minderne fra sidste sæson.
– Der var mange svære øjeblikke i løbet af sæsonen, fordi jeg tænkte, om jeg havde taget et større stykke, end jeg kunne spise – eller om jeg havde en for stor kæde rundt om anklerne til at kunne slippe af med den, fortæller Roy Hodgson til Sky Sports.
I denne sæson er Crystal Palace noteret for syv point efter de første seks kampe, og i aften venter en kamp mod Bournemouth på udebane.