Hodgson: Rooney har steppet op
Efter sidste sommers Verdensmesterskab stoppede Steven Gerrard som anfører for det engelske landshold, og Wayne Rooney overtog anførerbindet efter Liverpool-legenden – og det har United-spilleren gjort ganske godt.
I kvalifikationen til Europamesterskabet i 2016 har England fået maksimum point, og Rooney har været en af nøglespillerne.
– Wayne har været fantastisk under hele min tid med landsholdet, men jeg vil mene, at han er blevet bedre for England, efter han fik anførerbindet, fortæller landstræneren til Sirius og tilføjer:
– Han tog jobbet meget seriøst. Han reseachede lidt på rollen og tog erfaringen fra tidligere kaptajner, han har spillet under, og han arbejder tæt sammen med spillerne og jeg. Han spiller dog, vigtigst af alt, også godt for holdet.
– Heldigvis for os har han også scoret mål – jeg tænker på målet mod Estland (han scorede til 1-0 på frispark), hvor han ikke spillede nogen fantastisk kamp – selvom han ikke altid har spillet fremragende. Vi er heldige med, at det hul, vi havde regnet med der ville være efter Steven Gerrard, er fyldt ud.
Wayne Rooney har spillet 105 kampe og scoret 48 mål for det engelske landshold.