Hjulmand takkede nej: Nu forhandler tidligere PL-chef om jobbet
Julen Lopetegui ser ud til at snuppe det job, som Kasper Hjulmand i efteråret afviste.
For ifølge Sacha Tavolieri, den selvsamme journalist, der beskrev Belgiens interesse i Hjulmand, skriver nu på X, at Lopetegui forhandler med det belgiske fodboldforbund om det ledige landstræner-job.
Det er ellers kun to uger siden, at spanieren blev fyret i West Ham.
Belgien har netop fyret Domenico Tedesco og er på udkig efter en ny landstræner.
Tedesco fik sparket efter en skuffende indsats ved sommerens EM-slutrunde. Det blev sidenhen fulgt op af kun én sejr ud af seks kampe i Nations League i efteråret.
Her fik Hjulmand ifølge Tavolieri muligheden for at tage over, men han valgte at takke nej, da han stod midt i en skilsmisse, og at han følte et behov for at holde en pause.
Lopetegui har landstræner-erfaring, da han styrede Spanien mellem 2016 og 2018. Fra 2010 til 2014 havde han desuden været landstræner for forskellige U-hold i hjemlandet. Derefter genoptog han sin klubkarriere hos Porto, før det blev tid til A-landsholdet.
Efter jobbet for det spanske fodboldforbund har den 58-årige været hos Real Madrid, Sevilla, Wolverhampton og altså West Ham, hvor han blev fyret efter sølle 22 kampe, som havde givet syv sejre, fem uafgjorte og 10 nederlag.
Læs her hele historien om Hjulmand og Belgien



















