Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Her er Zidanes nye trænerjob: Vender tilbage efter 5 års pause

Af Emil Plovgaard
17.11.2025 Kl. 17:00

Zinedine Zidane er klar til at vende tilbage til trænerverdenen, og hans næste mål er nu officielt: Frankrigs landshold.

Zidane forlod Real Madrid i 2021 efter en sæson uden trofæer, og siden da har tilbudene stået i kø. Han afviste blandt andet muligheden for at træne USA ved VM i Qatar 2022.

Men ifølge den spanske journalist Jose Felix Diaz fra AS er det nu besluttet, at Zidane overtager Frankrigs landshold, når VM-slutrunden næste sommer er overstået.

Den nuværende træner, Didier Deschamps, som har vundet VM med Frankrig både som spiller og træner, har kontrakt frem til juli 2026 og vil lede Les Bleus ved næste sommers VM. Deschamps’ lange tjeneste gør dog, at en fortsættelse efter VM næppe er sandsynlig.

Zinedine Zidane har tidligere fortalt, at hans store drøm er at stå i spidsen for det franske landshold:

-Jeg vil være fransk landstræner en dag. Jeg vil helt sikkert vende tilbage til trænergerningen, sagde Zidane i et interview, som nu også er delt på YouTube.

Zidane har som træner allerede vundet Champions League tre gange, og hans erfaring og succes gør ham til et oplagt valg som Frankrigs næste landstræner.

Samtidig er det kommet frem, at Manchester United opretter hemmeligt hold i ny liga. Læs mere her.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce