Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Her er Guardiolas overraskende reaktion på Citys nederlag

12.12.2024 Kl. 06:22

Pep Guardiolas Manchester City er under et massivt pres.

Holdet er rendt ind i en overordentligt vanskelig periode, hvor man både i Premier League og Champions League slider med at få tingene til at fungere.

Det kom igen til udtryk onsdag, hvor det var Juventus, der kunne trække sig sejrsrigt ud af mødet med Guardiolas tropper.

Det betyder, at holdet er i stor fare for at ryge ud af Champions League, når ligaspillet når sin afslutning.

Men på bagkant var Pep Guardiola meget tilfreds med det, han så fra sit hold.

– Vi spillede rigtig, rigtig godt.

– Vi mistede den sidste pasning og aktion, når vi ankom, og vi indkasserede et par stykker. Men jeg er så stolt af spillerne. De giver alt og forsøgte, og nu er vi i denne periode. Forhåbentlig kan vi ændre det med gode resultater. Jeg ved, det er svært, det er altid svært i Champions League, men vi spillede rigtig godt.

– Vi har to kampe og har brug for ét point mere måske. En sejr i den sidste kamp på hjemmebane. Vi tabte det mod Feyenoord og Inter, hvor vi spillede rigtig godt igen, og det er det, der har skabt problemerne, sagde Pep Guardiola efter kampen til TNT Sports ifølge Sky Sports.

De to kampe, der resterer for Manchester City i Champions League, er et møde med først Paris Saint-Germain i Paris og siden Club Brügge i Manchester.

Læs også: Thomas Frank melder ud om nyt job

Manchester City skal i aktion i Premier League i weekenden. Her venter et lokalopgør, når naboerne fra Manchester United gæster Etihad Stadium.

Seneste nyt

Annonce
Annonce