AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLuton TownLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNottingham ForestSheffield UnitedTottenham HotspurWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
28:06:2022 20:40
Her er den: Newcastle lancerer kontroversiel trøje

Newcastle har i dag løftet sløret for den nye trøje.


I sidste måned var der stor debat i de engelske medier, da billeder af en Newcastle-trøje blev lækket.

Her var der tale om klubbens tredjetrøje til næste sæson.

Den store debat skyldes, at farverne på trøjen bliver associeret med Saudi Arabiens farver, og bl.a. Daily Telegraph-journalisten, Luke Edwards, er slet ikke i tvivl om, at trøjen har noget med Saudi Arabien at gøre, hvor de nye ejere kommer fra.

- Newcastle har ikke spillet i en hvid trøje med grønt emblem og grønt producentlogo før. Den eneste mulige grund til at vælge dette trøjedesign er, at det næsten er en direkte kopi af det, det saudiske landshold skal spille i ved VM senere i år, skrev han i sin klumme.

I dag har Newcastle så offentliggjort trøjen:

På klubbens hjemmeside oplyser Newcastle, at det er sponsoren, Castore, som har stået for designet af trøjen.

Nedenfor kan du se et billede af Saudi Arabiens trøje.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE