Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Heldige mål sikrede Sunderland tre vitale point

09.05.2015 Kl. 13:36
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Med tre spillerunder tilbage er kampen for overlevelse meget hård i Premier Leauge, og inden dagens kamp lå Sunderland til at rykke ned.

Everton kan hverken nå at rykke ned eller de europæiske pladser, men selvom The Toffees ikke havde noget at spille for, så styrede de næsten hele kampen.

Romelu Lukaku kom frem til flere store chancer i løbet af kampen, men den store belgier manglede skarpheden foran målet. 

Det var sjældent, at Sunderland kom op i Evertons ende, og da de endelig gjorde, havde de også heldet med sig. Ti minutter inde i anden halvleg sendte Jordi Gomez en afslutning afsted, der blev afrettet af Danny Graham, og via stolpen sneg bolden sig ind bag Tim Howard.

Everton pressede på resten af kampen, men et solidt Sunderland-forsvar gjorde det svært for hjemmeholdet at spille sig frem til de store chancer.

I stedet bragte Sunderland sig på 2-0 efter endnu en heldig scoring. Adam Johnsons' afslutning blev afrettet af Seamus Coleman, og med lidt held kunne Jermaine Defoe dirigere bolden i kassen med låret. 

Med de tre point kravler Sunderland op på 14. pladsen og har nu to og et point ned til de andre nedrykningskandidater, der spillere senere i dag.

Annonce