Hazard vil slutte godt
Efter en lang sæson står Chelsea til at ende sæsonen uden trofæer, da Manchester Citys 4-0 sejr mod Aston Villa fjernede de matematiske muligheder for, at Chelsea kunne vinde mesterskabet. London-klubben led derudover et semifinalenederlag til Atlético Madrid i Champions League, mens det tidligere på sæsonen blev til nederlag efter straffespark mod Bayern München. Chelsea kan dermed ikke opnå mere en andenplads i Premier League, hvilket kræver nederlag hjemme til Liverpool mod formsvage Newcastle.
Belgiske Eden Hazard har været en af Chelseas helt store spillere denne sæson. Belgieren har imponeret vidt og bredt og er klubbens topscorer med 14 mål i Premier League. Hazard håber på at slutte sæsonen godt af, forud for en spændende sommer der byder på en VM-slutrunde, hvor Hazard og resten af det belgiske landshold er et af de hold, man spår som en potentiel overraskelse.
– Det er den sidste kamp hjemme for dem, og de vil vinde den for deres fans. Det er det samme for os. Vi vil finde for vores fans og efterlade et godt, endeligt aftryk på denne sæson.
– Jeg vil slutte sæsonen med tre point til Chelsea, og så kan jeg begynde at tænke på VM.