Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Hazard: Jeg vil gerne spille under Zidane

06.02.2016 Kl. 13:36
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Eden Hazard indrømmer, at han er smigret af rosen fra Real Madrid-manager, Zinedine Zidane, og fortæller, at han vil byde muligheden, for at spille under Zidane, meget velkommen.

I november fortalte Zidane, at Hazard var hans favoritspiller efter Messi og Ronaldo, og Real Madrid er blevet kædet sammen med en transfer i Hazard i løbet af flere af de seneste transfervinduer.

– Det er altid dejligt at høre at den spiller, som jeg beundrede som barn, taler om mig, siger Hazard til den belgiske avis La Gazette.

– Jeg har altid værdsat Zidane. Jeg ved meget om, hvordan han var som spiller, ikke så meget om hvordan han er som træner, men han har fået en god start på Bernabeu. Jeg har dog stadig kontrakt med Chelsea, og jeg har det godt her.

Hazard blev bedt om at forholde sig til, om han ville spille under Zidane i løbet af sin karriere.

– Ja selvfølgelig, siger Hazard.

– Da jeg var lille så jeg ham i fjernsynet og på internettet i timevis. Jeg åd alt der havde noget med Zidane at gøre råt.

– Men jeg gentager lige, at jeg har det fint i Chelsea.

Annonce