Hazard: Jeg gider ikke til Real Madrid
Den belgiske stjerne må anses for at være én af de bedste spillere i Premier League, og de flotte præstationer igen i denne sæson har medført en del transferrygter.
Han er blevet rygtet til Real Madrid, men han fastslår nu, at han ikke skal til den spanske hovedstadsklub.
– Jeg tog beslutningen om at skifte til Chelsea, fordi jeg vidste, at jeg ville få spilletid. Det er mit tredje år her. Jeg ved ikke, om jeg er holdets vigtigste spiller, men jeg nyder at spille på dette hold, siger han til franske Canal+ og fortsætter:
– Det er ikke nostalgi, når jeg ser Ligue 1. Jeg ser ud i fremtiden og tænker ikke på fortiden. PSG har store spillere, men i Chelsea har man mere erfarne og flere spillere på mange positioner. Derudover er vi også mere erfarne i Champions League.
Omkring rygterne, der har sendt ham til Real Madrid, er Hazard således også kalr i mælet:
– Jeg har aldrig sagt, at jeg ville skifte til Real Madrid, hvis jeg skulle væk fra Chelsea en dag. Den eneste klub, der får mig til at drømme, er Chelsea, slutter han.