Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Harry Kane sælges for 485 millioner

Af Alexander Walther Petersen
04.11.2025 Kl. 09:05

Harry Kane kan inden længe være på vej til at foretage et ganske vildt skifte.

Den 32-årige englænder, der forlod Tottenham for to år siden, har været en målmaskine i Tyskland.

Hans nuværende kontrakt med Bayern løber frem til sommeren 2027, hvor meldingerne går på, at de gerne vil forlænge hans ophold på Allianz Arena.

Det kan en speciel klausul dog sætte en brat stopper for.

Ifølge det store tyske medie Bild indeholder englænderens kontrakt med Bayern München en frikøbsklausul på godt og vel 485 millioner kroner.

Det må siges, at være en bemærkelsesværdig lav pris for en af verdens mest scorende angribere.

De vil hente Harry Kane

Ifølge det spanske medie Sport er FC Barcelona nu med i kapløbet om Harry Kane, der har en frikøbsklausul i sommeren 2026, som Hansi Flick og kompagni finder interessant.

Her forlyder det således, at den målfarlige englænder kan skifte klub for 485 millioner kroner. Det kræver dog, at rutinerede topspiller meddeler Bayern München det i rette tid.

Klausulen gælder nemlig kun, hvis han selv meddeler klubben, at han ønsker at aktivere den, og det skal ske inden januar 2026. Herefter bortfalder muligheden.

Der har også været rygter om en mulighed for en retur til Tottenham, hvor Harry Kane fik sit helt store gennembrud i sin tid. Her skulle Thomas Frank råde over et såkaldt trumfkort.

Nu forlyder det, at Manchester United er tæt på at handle i selveste Real Madrid, hvor en stjernespiller er i søgelyset. Læs mere.

Nu er endnu en Premier League-manager blevet fyret.

Annonce
Annonce

Trent Alexander-Arnold i Liverpool-retur: Nu reagerer han

Af Alexander Walther Petersen
02.11.2025 Kl. 16:42

Trent Alexander-Arnold forlod barndomsklubben Liverpool denne sommer til fordel for Real Madrid.

Klubben fra den spanske hovedstad betalte et symbolsk beløb for at hente englænderen, så han kunne komme i aktion til VM for klubhold, som Chelsea endte med at vinde i sidste ende.

Den pasningsstærke højreback har ikke nødvendigvis fået den nemmeste start på tilværelsen i Los Blancos, hvor han har været skadet og nedprioriteret i startelleveren.

Nu er Dani Carvajal til gengæld røget en tur på lazarettet i længere tid, hvilket åbner en dør for Trent Alexander-Arnold.

Trent Alexander-Arnold vender hjem

Tirsdag aften venter fjerde runde af Champions League, hvor Real Madrid gæster Anfield.

Her er forventningen af englænderen, der senest blev vraget af Thomas Tuchel til landsholdet, er med fra start.

Her fortæller den tidligere Liverpool-spiller således, at det er med blandede følelelser, at han vender tilbage til Merseyside, hvor han tidligere har tilbragt 20 år af sin fodboldkarriere.

Trent Alexander-Arnold er fortid i Liverpool til sommer, når kontrakten med barndomsklubben udløber. Nu er afløseren fundet.
Foto: IMAGO

– Jeg tror, ​​det bliver en meget, meget svær kamp, ​​men en jeg glæder mig til. En kæmpe kamp på en kæmpe scene, indleder Alexander-Arnold og uddyber:

– Jeg vil altid elske klubben, jeg vil altid være fan af klubben og vil altid være taknemmelig for de muligheder og de ting, vi opnåede sammen – de vil leve hos mig for evigt.

– Uanset hvad, vil mine følelser over for Liverpool ikke ændre sig. Jeg har minder der, som vil vare mig hele livet, og uanset hvordan jeg bliver modtaget, vil det ikke ændre sig, understreger forsvarsspilleren således ifølge This Is Anfield.

Arne Slot og kompagni møder Real Madrid og Xabi Alonso klokken 21.00 tirsdag aften.

Det er kommet frem, at Yankuba Minteh sælges for 848 millioner kroner. Læs mere.

Nu er endnu en Premier League-manager blevet fyret.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce